Low voltage halogen burner in clear finish. Fully dimmable and suitable for the smallest fixtures. Packed in blister.
| EAN code | 8721306904831 |
|---|---|
| Product ID | 514386 |
| ISSA codes | 7330379 |
| Diameter | 12 mm |
|---|---|
| Length | 38 mm |
| Weight | 2 gr |
| Number of switchings | 8000 |
|---|---|
| Bundle width | N/A |
| Candela | N/A |
| Chip | N/A |
| Chip make | N/A |
| Dimmable | Yes, using a regular dimmer |
| Energy label | D |
| Frequency | N/A |
| Lamp main group | Halogen |
| Model choise | Lamp |
| Colour Temperature | 2800 |
| Colour rendering CRI | 99 |
| Type of mercury | N/A |
| Mercury x,x mg | N/A |
| Lamp capacity/ power factor PF | 1 |
| Lamp base | GY6,35 |
| Product lifetime | 2000 |
| Description of light colour | Warm White |
| Lumen | 690 |
| Lamp Lumen Maintenance Factor at the end of the nominal lifetime | >= 0,8 |
| Nominal lifetime | 2000 |
| Ignition time x,x sec. | 0.1 |
| Warm-up time up to 60% of light yield in sec. | 0.1 |
| Model | Fixture PC/PC |
| Model | N/A |
| Model | Bi-pin lamp |
| Model | N/A |
| Voltage | 24V |
| Wattage x, accurate up to 1W | 49.7 |
| Light output | Medium (251-699lm) |
| Wattage | 50 |
| Description of body colour | Clear |
Datasheet